Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Firmy rekomendowane dla parafii i zakonów

14 Października 2020

Piece akumulacyjne ogrzewanie kościołów zabytkowych

Piece akumulacyjne nowej generacji spełniają normy europejskie, dlatego każda parafia która ubiega się o dofinansowanie z budżetu środków unijnych nie powinna mieć problemu z formalnościami i otrzymaniem środków na ten system grzewczy. Przychylna opinia konserwatorów, podyktowana jest skutecznością pieców i neutralnym wpływem na zabytkowe wyposażenie kościoła.
czytaj więcej
28 Listopada 2019

Nie upadajcie na dachu/duchu!

Przychodząc na parafię wiedziałem, że czeka mnie remont dachu, gdyż przy większych deszczach w kościele miałem 4-5 kałuż. Szczególnie w tej części krytej łupkiem dach był już nieszczelny. Uzupełniać braków się już nie dało, bo każda ingerencja na łupku powodowała kolejne pęknięcia starych płytek – a co za tym idzie, kolejne dziury. Od roku 2009 jestem proboszczem w małej parafii Koperniki – niedaleko Nysy (woj. opolskie), na którą składa się 7 wiosek. Opiekuję się w ten sposób 3 kościołami: parafialnym i dwoma filialnymi.
czytaj więcej
15 Kwietnia 2019

Szlak Maryjny – Światło ze Wschodu

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z partnerów projektu „Szlak Maryjny - Światło ze Wschodu” („Svätomariánska púť - Svetlo z východu”) realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja. „Światło ze Wschodu” to projekt, którego liderem jest Kraj Preszowski na Słowacji, wspierany przez dwunastu partnerów z Polski i Słowacji. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie oraz promocja szlaku pielgrzymkowego wiodącego po polskich i słowackich obiektach sakralnych - miejscach kultu Maryjnego.
czytaj więcej
08 Kwietnia 2019

Jestem księdzem budowlańcem

Mówię o sobie ksiądz budowniczy, bo nim jestem – opowiada ksiądz Jan Jarco, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego, który od kilku lat buduje kościół przy ulicy Komuny Paryskiej w Krakowie. I udaje mu się to, mimo wielu trudności.Taki portal, w którym będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami i poradami, to dla mnie świetna i bardzo pożyteczna sprawa! – chwali stronę www.obiektysakralne.pl Na placu budowy był zawsze sam i było mu nieraz naprawdę ciężko. Trudno wprost uwierzyć, że tu, gdzie dziś stoi prawie gotowy parafialny kościół, nie było kilka lat dosłownie nic.– Pamiętam dokładnie, było to sześć lat temu, kiedy zostałem ...
czytaj więcej
22 Stycznia 2019

Praca proboszcza uczy cierpliwości

Gdybym wiedział jakie trudności urzędnicze mnie czekają, to chyba bym wcale nie zaczynał tej termomodernizacji – ksiądz Marek Puchała nie ukrywa zniecierpliwienia. Od kilku miesięcy walczy o pozyskanie dofinansowania na prace w klasztorze Misjonarzy Dzieciątka Jezus.– W seminarium uczono mnie jak głosić kazania, ale o tym, z czym teraz się zmagam – nie – uśmiecha się. Poddać się jednak nie zamierza. Początki parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach też nie były łatwe. Jak wyczytać można na stronie internetowej świątyni aż 18 lat z uporem walczono tam o siedzibę dla zgromadzenia oblatów i reaktywowanie parafii ...
czytaj więcej
04 Grudnia 2018

Ksiądz też musi się cały czas uczyć

Nie ma dużego doświadczenia. Proboszczem jest zaledwie rok, zapoznaje się dopiero z życiem parafii i całkiem nowymi obowiązkami. Dlatego taka konferencja, jak ta zorganizowana przez firmę Operante, była dla niego czymś bardzo potrzebnym. Mógł zapoznać się z tematami remontów, renowacji, możliwościami obniżenia kosztów energii. To był dobry pomysł – ocenia dziś ksiądz Janusz Starosta z Grodziska Mazowieckiego. Zanim trafił jako proboszcz do parafii Przemienienia Pańskiego był wikarym. Nie miał na głowie zarządzania sporym kościołem, nie musiał mierzyć się z budowniczo-remontowymi tematami.
czytaj więcej
1  2  3  4