Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Firmy rekomendowane dla parafii i zakonów

28 Listopada 2019

Nie upadajcie na dachu/duchu!

Kościół w Kopernikach z lotu ptaka
Wieża kościoła
Nie upadajcie na dachu!
Remont dachu

Od roku 2009 jestem proboszczem w małej parafii Koperniki – niedaleko Nysy (woj. opolskie), na którą składa się 7 wiosek. Opiekuję się w ten sposób 3 kościołami: parafialnym i dwoma filialnymi. Kościół parafialny wzniesiony na miejscu wcześniejszego, dużo mniejszego, został konsekrowany w październiku 1882 roku. Wybudowany w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego, ucierpiał dosyć w czasie działań wojennych. Po wojnie część dachu, która została zniszczona uzupełniano blachą – jaką tylko dało się znaleźć. Część kościoła (w tym prezbiterium) dalej przykryte łupkiem naturalnym, pozostała część z wieżą – różnymi rodzajami blachy, pomalowanej na zielony kolor.

Przychodząc na parafię wiedziałem, że czeka mnie remont dachu, gdyż przy większych deszczach w kościele miałem 4-5 kałuż. Szczególnie w tej części krytej łupkiem dach był już nieszczelny. Uzupełniać braków się już nie dało, bo każda ingerencja na łupku powodowała kolejne pęknięcia starych płytek – a co za tym idzie, kolejne dziury. Do remontu nadaje się też cała elektryka (niektóre przewody są jeszcze przedwojenne), nagłośnienie, i drewniane nastawy ołtarzowe, które w dużym stopniu są uszkodzone przez korniki. Wiadomą jest jednak rzeczą, że trzeba było zacząć od dachu. Wspólnie z parafianami rozpoczęliśmy zbiórkę środków na remont i jednocześnie poszukiwanie możliwości dofinansowania takich prac. Żeby jakiekolwiek uzyskać – wpierw staraliśmy się o wpisanie kościoła na listę zabytków. Kolejnym krokiem było przygotowanie projektu remontu rewitalizacji dachu i elewacji świątyni (wraz z ponownym ułożeniem schodów). Potem poszukiwanie środków unijnych. Nie udało się ich uzyskać, gdyż zastał nas koniec pierwszej części pomocy unijnej (2007-2013) i rozpoczynała się druga część (2014-2020), w której wiadomo było, że zabytki nie są sprawą priorytetową. Bez dofinansowania nie udźwignęlibyśmy jednak tego remontu, tym bardziej, że nakaz konserwatorski domagał się pokrycia pierwotnym materiałem – łupkiem naturalnym. Wg kosztorysu przedwykonawczego – suma tej operacji wahała się w granicach 580 000 zł.

Z pomocą przyszła Gmina Nysa, która w budżecie na rok 2015 znalazła na remont połowę kwoty, Wojewódzki Konserwator Zabytków wsparł kwotą 20 000 zł i Starostwo Powiatowe (6 000 zł). Reszta to zebrane w ciągu 6 lat ofiary parafian (a w parafii jest ich oficjalnie 1500), darowizny i kredyt na kwotę 150 000 zł.

Kiedy dostałem informację o dofinansowaniu z Gminy – rozpocząłem poszukiwanie wykonawcy. Sprawa okazała się na tyle trudna, że na 6 firm, które zgłosiły swoją chęć udziału w pracach, tylko dwie pracowały wcześniej z wymagającym materiałem – jakim jest łupek naturalny. I choć oferty na remont opiewały na kwoty od 450 000 zł do ponad 820 000 zł, trzeba było je przejrzeć nie tylko pod względem finansowym, ale i pod względem kompetencji. Stąd ważne i pomocne okazały się referencje poprzednich inwestorów. Chyba nie napiszę nic nowego, kiedy stwierdzę, że na remont i tak trzeba zwykle przeznaczyć więcej, niż kosztorys obejmuje – bo w trakcie pracy wychodzą przeróżne komplikacje i rzeczy, których wcześniej nie było widać oraz to, że przed podpisaniem umowy wykonawca obiecuje gruszki na wierzbie – a po podpisaniu trzeba być czujnym i na każdym kroku pilnować remontu. Nawet inspektor nadzoru, który ma mnie reprezentować – czasami zdaje się, że gra na dwie bramki. To potwierdza regułę (którą niedawno poznałem), że w świecie budowlańców wszyscy się znają i jak powiada polskie przysłowie – „ręka rękę myje”. Dlatego dobrze mieć na terenie parafii, albo jakichś zaprzyjaźnionych budowlańców, którzy w tych sprawach wesprą radą.

Od połowy kwietnia rozpoczęły się prace na wieży, potem na reszcie dachu kościoła. Do chwili obecnej ukończono remont pokrycia dachowego wieży oraz część południową dachu. Prace trwają na części północnej. Przewidywany termin zakończenia to koniec sierpnia.

 

Autor: ks. Damian Jurczak
proboszcz parafii św. Mikołaja w Kopernikach
www.parafiakoperniki.pl